GRİP DEYİP GEÇMEYİN!
Kimler Grip Aşısı Olmalı? Gripten Korunmanın Yolları...
Tarih: 25.10.2019 15:54:44/ 2890okunma / 0yorum

Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Sağlık İşleri Birimi Doktoru Gülsen Aydın ile grip üzerine yararlı bir sohbet gerçekleştirdik.


Ani hava değişikliklerinin yoğun olarak yaşandığı mevsimlerde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da artış gösteriyor.

 

Grip, özellikle soğuk kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde insanların en büyük sorunlarından biri haline geliyor. Özellikle solunum ve dolaşım sistemini etkilediği gibi tüm organlarda çeşitli zararları görülebiliyor.

Grip ve nezle, kişinin genel vücut direnci ve savunma sistemi güçlü olduğu sürece ciddi bir hastalık olarak görülmüyor. Ancak ileri yaşlarda, yeni doğanlarda, bağışıklık sisteminin zayıfladığı kronik hastalıklarda, dolaşım ve solunum sisteminin hastalıklarında, kanser hastalarında, organ nakli yapılan hastalarda ve bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıkların varlığında son derece ağır sonuçlara neden olabiliyor.

 

Peki gripten nasıl korunabiliriz? Gripten korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Grip aşısı olmalı mıyız? Grip aşısı bizi tam olarak hastalıktan korur mu? Kimler grip aşısı olmalıdır?

Ve bu aşı ne zaman uygulanmalıdır?

 

Merak ettiğiniz tüm bu soruların cevaplarını, Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Sağlık İşleri Birimi Doktoru Gülsen Aydın´a sorduk.

 

"Kişide burun akıntısı, hapşırma, baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, yemek yememe ve titreme gibi şikayetler varsa hemen doktora gözükmeli" diyen Aydın, şöyle devam ediyor;

 

GRİBİN BELİRTİLERİ NELER?

"Grip olan kişilerde ateş, boğaz ağrısı, ekrem ağrıları, halsizlik, yorgunluk olabilir. Bazen bulantı, kusma, öksürük, nefeste zorlanma, burun akıntısı hapşırık gibi belirtiler de olabilir.

Gribin belirtileri başladığı an zaman kaybetmeden bir hekime gözükmek gerekir. Çünkü gribin özellikle solunum ve dolaşım sistemini etkilediği gibi tüm organlara da çeşitli zararları olabiliyor."GRİP OLAN KİMLER RİSK ALTINDA?

"Sağlıklı yetişkin insanlar, 6 yaşın üzerindeki insanlar risk grubu içerisinde değiller. Yaşlılar, özellikle astım, böbrek yetmezliği, diyabet, kalp, tansiyon gibi kronik hastalıkları olanları, hamileleri, 6 yaşın altındaki çocukları, sağlık çalışanlarını risk altındaki kişiler olarak değerlendiriyoruz."GRİPTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

"Gripte aşı çok önemli. Çünkü bu hastalık bulaşıcı bir hastalıktır. Viral bir enfeksiyondur. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için aşı yapmak hastalık riskini azaltır. Solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Hapşırma ve aksırmayla bu mikrop havada en az 8 saat asılı kalır. Bulunduğunuz yeri havalandırarak mikrobun dolaşımını engelleyebilirsiniz. Bu hastalığın kışın daha sık görülmesinin nedeni kapalı alanlarda daha fazla bulunmamızdandır. Havalandırılmayan yerlerde enfeksiyon üst solunum yollarıyla bulaşıp yayılabilir.""Beslenmeye dikkat etmeliyiz. Sağlıklı beslenmeliyiz. Özellikle C Vitamini ağırlıklı sebze ve meyveler tüketmeliyiz. Kaliteli bitkisel ve hayvansal proteinlerle beslenmemiz lazım.

El yıkama alışkanlığı da enfeksiyonun bulaşıcılığının önlenmesinde çok önemli bir rol oynar."

"Kalabalık ortamlarda çok bulunmamak lazım. Gribe yakalanmış olan hastanın da diğer kişilere bulaştırmamaya dikkat etmesi gerekir. Burnunu, ağzını sildiği peçeteyi orta yerde bırakmamalı.

Hapşırırken, öksürürken ağzını kapamalı. Klimaların temizliği yapılmalı. Klimalar mikrobun içinde barınabileceği ortamlar. Klima dezenfeksiyonu da bu yüzden çok önemli. "NEDEN AŞI OLMALIYIZ? KİMLER AŞI OLMALI?

"Aşı yaptırmak çok önemli. Aşının koruyucu özelliği var. Genellikle ekim ayı sonu gibi hastalarımıza aşı olmayı tavsiye etmeye başlıyoruz. Mayıs ayına kadar aşılarını yapabilirler. Kronik hastalığı olanların bu aşıları yaptırmasında fayda var. Herkes yaptırabilir aşıyı fakat riskli gruplara özellikle tavsiye ediyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından 65 yaş üstü hastalara ve kronik hastalığı olanlara aşılar ücretsizdir. Bu aşıların özelliği bir önceki sene oluşan viral enfeksiyonlardaki antijenler bulunarak bunlara karşı üretilir.Her yıl bu virüsler mutasyona uğruyor ama tamamen değişmiyor. Bu sıfırdan bir değişim değil daha çok küçük değişimler. Gribin, hastalığın daha çabuk atlatılması sağlıyor. Aşı olunduğu zaman aynı viral enfeksiyonun tamamı yakalanamasa bile büyük bir çoğunluğu yakalanıyor ve hastalık daha hafif atlatılıyor. "GRİP OLDUKTAN SONRA NELER YAPMALIYIZ?

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALIYIZ?

 

"Öncelikle şunu söyleyeyim, geçmeyen bir baş ağrısı, geçmeyen bir öksürük, şiddetli vücut ağrısı, nefes darlığı, burun tıkanıklığı ve sürekli bir ateş varsa zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor. Diyelim ki bu belirtiler yeni başladı. Biz kendimiz ne yapabiliriz? Bol sıvı alıyoruz. C vitamini ağırlıklı besleniyoruz. Hijyene dikkat ediyoruz. Burun tıkanıklığı çok önemlidir. Burun tıkanıklığını açtığımız zaman hastalığın ilerlemesini biraz daha yavaşlatabiliriz. Dinlenmeye de bol vakit ayırmalıyız.

Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç kullanmayın. Bunun faydası da olmuyor zaten. Evinizde kalmış ilaçları, özellikle antibiyotikleri asla almayın. Kendi kendinizin doktorluğunu yapmayın. Ağırlaştığınızı hissettiğiniz an bir sağlık merkezine gidin.. Çünkü grip bir viral enfeksiyondur. "

NASIL BESLENMELİYİZ?/resimler/2019-10/25/1559239575922.jpg

 

"Portakal, mandalina gibi özellikle C vitamini açısından zengin meyvelere mümkün olduğunca çok yer verilmesi oldukça önemli. Limonlu salatalar. Kaliteli protein almamız gerekiyor. Bakliyatlar ve et ürünleri tüketilmeli.""GRİP GEÇMEZSE ZATÜRREYE NEDEN OLABİLİR"

"Grip olduğunuzda uzun süre geçmiyorsa muhakkak bir doktora görünün. Beklememek gerekiyor. Geçmeyen gripler zatürreye sebep olabiliyor. Kulak iltihabı, sinizütler, bademcik iltihabı ve kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir. "

"Grip deyip geçmemeliyiz. Daha ağır hastalıkların önünü açabilir. Özellikle yaşlı, direnci düşük ve bağışıklığı düşmüş hastalar mutlaka doktora gözükmeli."

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GRİP DEYİP GEÇMEYİN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AVRUPADAKİ MÜSLÜMANLARIN TATİL TERCİH TÜRKİYE OLDU
AVRUPADAKİ MÜSLÜMANLARIN TATİL TERCİH TÜRKİYE OLDU
Avrupa da yaşayan Müslümanları tatil için tercih Türkiye´deki helal oteller oldu. Panda mi rağmen Türkiye Halel turizm de büyüme devam ediyor. Türkiye ye rakiplerini geride bıraktı özellikle helal turizmde ileride olan Malezya, BEA, katar S Arabistan daha önde bulunan ülkeleri geride bıraktı Türkiye gelen Müslüman turist sayısı 7, 5 milyon ulaştı. Turizm bakanlığı güvenli turizm uygulaması ile Avrupa´da yaşayan Müslümanlar Türkiye tercih etti Halalhotelcheck.com gelen rezervasyonların öncellikle tercih ettikleri helal otellerde aranan özellikler bayanlara özel ayrı plajlar ve havuzlar olması baylara ayrı plaj ve havuzların olması bu yanı sıra aileler için ayrı olmasını tercih ediliyorlar. Türkiye yi tercih eden Avrupa yaşan Müslümanlar En çok geldikleri ülkeler de Başta Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda gibi ülkeler de geliyorlar.
Konut kredi faizleri ile ev almak hayal mi?
Konut kredi faizleri ile ev almak hayal mi?
Asgari ücretli bir ailenin ev alma şansı var mı? Günümüz koşullarında kira öder gibi ev kredisi ödeyebilir mi? Bankaların kredi faiz oranları uygun mu? Turk Emlak Haber Ajansı araştırdı.
Dünyanın en büyük Adalet sarayının önünde aç insanlar var
Dünyanın en büyük Adalet sarayının önünde aç insanlar var
İstanbul´da bulunan çağlayan şehit Mehmet Kiraz adalet sarayının hemen önünde yüzünü gizlemiş ve aç olduğunu yazdığı bir pankartla utanç içinde dilenen biri önünden gelip geçenlerden para istiyor . Adalet sarayına her gün yüzlerce insanın girip çıktığı önünden hakiminin savcısının polisinin kolluk kuvvetleri nin eksik olmadığı bu yerde açlığını herkese göstermek isteyen bu kişi için hiç birşey yapılmıyor.
PAZAR TEZGÂHLARI HES KODU İLE AÇILIYOR
PAZAR TEZGÂHLARI HES KODU İLE AÇILIYOR
Korona virüs salgının ülkemizde görülmeye başladığı mart ayından bu yana ilçe genelinde ve pazar yerlerinde yoğun önlemler alan Bayrampaşa Belediyesi, artan vakalar üzerine pazar yerlerinde HES kodu uygulaması başlattı. Uygulama kapsamında, HES kodu olmayan pazar esnafının tezgâh açmasına izin verilmiyor.
Eyüpsultan´da Riskli Yapıların Yıkımına Başlandı
Eyüpsultan´da Riskli Yapıların Yıkımına Başlandı
Eyüpsultan Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü İlçe genelinde 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve Kanunun Uygulama Yönetmeliği uyarınca riskli olarak tespit edilmiş ve Kanunun, yapının tahliyesi ve yıkımına ilişkin vermiş olduğu süreleri dolmuş riskli yapılar hakkında çalışmalara başladı.
 Bayrampaşa Chp  Kadın kolları Başkanından Basın Açıklaması
Bayrampaşa Chp Kadın kolları Başkanından Basın Açıklaması
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları´nın Basın Açıklaması 25 Kasım 2020 ‘´Kadına Şiddet Politiktir´´
Çiftçiye destek için tam zamanı
Çiftçiye destek için tam zamanı
Gürer: “Tarım Kredi Kooperatifi deve kuşu mu?”
Elektrik faturaları sadeleştirilmeli
Elektrik faturaları sadeleştirilmeli
88 TL olan aylık elektrik faturasının 17 TL´si vergi ve fonlara gidiyor”
Eyüpsultan´da İstihdam Seferberliği Devam Ediyor
Eyüpsultan´da İstihdam Seferberliği Devam Ediyor
19 AYDA 2464 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ
Eyüpsultan Belediyesi Öğretmenlerine Kutlama
Eyüpsultan Belediyesi Öğretmenlerine Kutlama
Eyüpsultan Belediyesi tarafından, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Eyüpsultan Belediyesi´nde görev yapan öğretmenler için özel bir program düzenlendi.
BANDIRMADA YILIN DÜĞÜNÜ
BANDIRMADA YILIN DÜĞÜNÜ
Bandırmalı sevilen zabıta memur´larından göker DURU ve yine Guler yüzüyle tüm dostları arasında sevilen Gamze SAKAOĞLU´ nün bugün saat 16.00 da kıyılan nikahında başta Bandırma Belediye Başkanı Tolga TOSUN olmak üzere tüm yönetim oradaydı.
ASIRLIK ÜÇ ZEYTİN AĞACI ŞİŞLİ´DE
ASIRLIK ÜÇ ZEYTİN AĞACI ŞİŞLİ´DE
Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, 11 Kasım ´Milli Ağaçlandırma Günü´ nedeniyle örnek bir girişime daha imza atarak Abdi İpekçi Caddesi´ne asırlık bir zeytin ağacı dikti.
Temizlik ve Zabıta Müdürlüğümüz iki neferini kaybetti
Temizlik ve Zabıta Müdürlüğümüz iki neferini kaybetti
Eyüpsultan için canla başla çalışan Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün isimsiz kahramanlarından Musa Kazan ve Zabıta Müdürlüğümüzün ağabeyi komiser Aydın Şen, Covid-19 nedeniyle Hakk´ın rahmetine kavuştu.
BAYRAMPAŞA MİKRO SİSLEME ARACIYLA DEZENFEKTE EDİLİYOR
BAYRAMPAŞA MİKRO SİSLEME ARACIYLA DEZENFEKTE EDİLİYOR
Küresel bir sorun haline gelen korona virüs ile mücadele çalışmalarını aralıksız sürdüren Bayrampaşa Belediyesi, ilçedeki cadde ve sokakları mikro sisleme özellikli araçlarla dezenfekte ederek vatandaşlara sağlıklı yaşam alanları sunuyor.
DSP Bakırköy ilçe kongresinde Benek Başaran ilçe başkanı seçildi
DSP Bakırköy ilçe kongresinde Benek Başaran ilçe başkanı seçildi
DSP bakırköy ilçe başkanlığı kongresi yapıldı ilçe başkanlığına yıllarını DSP ye adamış yıllarını DSP vermiş Benek Başaran ilçe başkanı olarak seçildi.
Emeklilere Müjde Tarihin En Yüksek Zammı Geliyor
Emeklilere Müjde Tarihin En Yüksek Zammı Geliyor
SGK, SSK ve Bağkur emeklileri tarihin en yüksek zammını alacak ve en düşük maaş 2.946 Tl olacak. Memur ve emekliler uzun zamandır bu haberi bekliyordu, sonunda %3´lük Ocak zammı geldi. İşte detaylar.
Acı Kaybımız
Acı Kaybımız
Temizlik İşleri Müdürlüğümüz Bir Neferini Kaybetti
Meteoroloji ile AFAD´dan sel ve hortum uyarısı! Bu gece başlıyor.
Meteoroloji ile AFAD´dan sel ve hortum uyarısı! Bu gece başlıyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Muğla´nın kıyı kesimleri ile Antalya´nın batı kıyılarında kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgarların beklendiğini duyurdu. AFAD, Muğla ve Antalya çevresi için ani sel, su baskını, yıldırım ve hortum uyarısı yaptı. FacebookTwitterWhatsAppLinkedInEmailTumblrPinterestYahoo MailBlogger
AVM´lerde yeni yasak dönemi başlıyor!
AVM´lerde yeni yasak dönemi başlıyor!
Koronavirüs Bilim Kurulu´nun aldığı tavsiye kararları üzerine, geçtiğimiz gün CUmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülke genelinde uygulanmak üzere, alınan bir dizi tedbiri açıklamıştı. İşte hafta sonu başlayacak olan AVM kısıtlamaları.
Çevre ve Sıfır Atık Çalışmalarımızı Ödüllerle Taçlandırıyoruz
Çevre ve Sıfır Atık Çalışmalarımızı Ödüllerle Taçlandırıyoruz
Gaziosmanpaşa Belediyesi, Sıfır Atık Projesi´ne ve geri dönüşüme katkı sağlayan nesiller yetiştirdiği "Çevre Elçileri Projesi" ile 2020 Altın Karınca Ödülü´ne layık görüldü.
Bakan şekerpancarı taban fiyatını savunamadı
Bakan şekerpancarı taban fiyatını savunamadı
Gürer: “Pancar taban fiyatını belirlerken ‘Şeker Kanunu´ hiçe saymışlar”
381 PROJE ARASINDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ
381 PROJE ARASINDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ
Toplamda 381 proje başvurusunun değerlendirmeye alındığı yarışmada, Başkan Deniz Köken´in “Bağımsızlık Köyünde Değişim Seninle Mümkün” projesi, 51 başvurunun olduğu “Sosyal Hizmetler” kategorisinde ödüle layık görüldü.
Eyüpsultan´da Ağaç Budama Çalışmaları Devam Ediyor
Eyüpsultan´da Ağaç Budama Çalışmaları Devam Ediyor
.Eyüpsultan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından her yıl ilçe genelinde düzenli olarak yürütülen mevsimlik bakım ve budama çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.
Ömer Fethi Gürer: “60 bin   öğretmen atanmalıdır”
Ömer Fethi Gürer: “60 bin öğretmen atanmalıdır”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 100 bin öğretmen açığının bulunduğu ülkemizde, 24 Kasım Öğretmenler Günü´nde en az 60 bin öğretmen atamasının yapılması gerektiğini söyledi.
DOLAR
7.7975
EURO
9.2988
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul
GÜNDEM
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
aa

aa
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55