Türkiye deprem gerçeğine ne kadar hazır?
Turyap ve Turk Emlak Haber Ajansı iş birliği ile bin 550 kişi ile yapılan anket sonuçları çarpıcı sonuçları gözler önüne serdi.
Tarih: 8.11.2020 14:26:27

Türkiye deprem gerçeğine ne kadar hazır? Turyap ve Turk Emlak Haber Ajansı iş birliği ile bin 550 kişi ile yapılan anket sonuçları çarpıcı sonuçları gözler önüne serdi.İzmir´i vuran 6.6´lık depremin ardından "Türkiye depreme ne kadar hazır?" sorusu bir kez daha konuşulmaya başlandı. Devletin tüm kurumlarının cuma gününden buyana gece gündüz enkaz altında kalanları çıkarma çabası sürüyor. 2 Kasım 2020 itibarıyla 83 kişinin öldüğü depremde 972 kişi de yaralandı. Bölgede şimdiye kadar Bin 120 artçı deprem meydana geldi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konuyla ilgili çalışmaların başlatıldığını belirtse de neden daha önce önlemlerin alınmadığı tartışılmaya başlandı. Çürük raporu olmasına rağmen vatandaşların bu yapılarda oturmasına kimlerin izin verdiği ve sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı şu ana kadar açıklanmış değil. Turk Emlak Haber Ajansı tarafından 1.550 kişi ile yapılan anket sonuçlarına göre vatandaşlar, devletin afetler olmadan önce yapılan çalışmalarını yetersiz buluyor.Ankete katılanlara yöneltilen sorular ve katılımcıların cevapları şu şekilde;

 • /resimler/2020-11/8/1430476092631.jpgYaşadığınız binanın depreme dayanıklı olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu soruya verilen cevapların yüzde 53´ü hayır olurken, yüzde 47´lik kesim evet olarak görüş belirtti.

 • Depremden sonra yaşananlar unutulur mu? Yoksa ders çıkarılır mı?

Katılımcılar bu soruya yüzde 56 oranında unutulmaz oyu kullanırken, yüzde 44´lük kesim unutulur olarak görüş belirtti.

 • İstanbul depreme hazır mı?

Ankete katılan vatandaşların yüzde 98´i ezici bir çoğunlukla, hazırlıksız olduğu yönünde görüş bildirirken, İstanbul için çok geç olmadan kentsel dönüşümün hızlandırılması ve vatandaşların bu konuda aç gözlü davranmamasının altını çizerken, yüzde 2´lik bir kesim ise hazırlıklı olduğu yönünde oy kullandı.

 • Kentsel dönüşüm çalışmaları yeterli mi?

Vatandaşlar kentsel dönüşüm konusunda çalışmaların oldukça yetersiz olduğu konusunda hemfikir. Ankete katılanların yüzde 98 oranında çalışmaları yetersiz bulurken, yüzde 2´lik kesim yeterli buluyor.

 • /resimler/2020-11/8/1431204061964.jpgSizce inşaatlar denetleniyor mu?

Katılımcılara yöneltilen sorulardan birisi de İnşaatların denetlenip denetlenmediği. Vatandaşlar bu konuda denetimleri yetersiz buluyor. Yüzde 8´lik kesim denetlemeleri yeterli bulurken, yüzde 92´lik kesim denetimleri yetersiz buluyor.

 • Şantiyeler ne sıklıkla denetlenmeli?

Ankete katılanlara inşaat şantiyelerinin haftalık mı, yoksa aylık olarak mı denetlenmesi konusunda sorulan soruya yüzde 73´lük kesim haftalık olarak denetlenmesi yönünde görüş bildirirken, yüzde 27´lik kesim ise aylık olarak düzenli şekilde denetlenmesi yönünde oy kullandı.

 • Deprem korkusu yaşıyor musunuz?

Vatandaşlara sorulan belki de en kritik soru "Deprem korkusu yaşıyor musunuz?" sorusu diyebiliriz. İnsanlar günlük hayatın koşturmasından belki zaman, zaman deprem gerçeğini unutsa da İzmir depremi ile bir kez daha bu korkunç gerçeği hatırlamak zorunda kaldı. Katılımcıların yüzde 63´ü deprem korkusu yaşadığı yönünde görüş bildirirken, yüzde 37´lik kesim ise korkmadığı yönünde görüş belirtti.

 • Binalarda kullanılan beton kalitesi en az ne olmalıdır?

Katılımcılara yapılarda kullanılan beton sınıfları gösterildi. "Yapılarda en düşük hangi beton sınıfı kullanılmalıdır?" sorusuna büyük çoğunluk C40 beton sınıfının konutlarda ve okullarda da standart olarak kullanılması yönünde görüş beyan etti. Yüzde 89 oranında c40 en düşük binalarda dahi kullanılsın seçeneği ağır basıyor. Yüzde 11´lik kesim ise c40 betonun abartılı olduğunu düşünüyor.

 • Yeni yapılan binalara güveniyor musunuz?

Vatandaşların büyük çoğunluğu bu soruya da oldukça karamsar cevap verdi. Yüzde 66 oranında hayır oyu kullanırken, yüzde 34´lük kesim ise yeni yapıları güvenli buluğu yönünde görüş bildirdi.

 • /resimler/2020-11/8/1433224064415.jpgİzmir depremi ABD´nin HAARP saldırısı mı?

Belki de anketin en sıra dışı sorusu. Sosyal medyada en çok konuşulan kimisine göre gerçek, kimisine göre de komplo teorisi olarak konuşulan ABD´nin HAARP Gemisi. Bazı teorisyenlerin sıklıkla gündeme getirdiği bu teknoloji gerçek mi, değil mi? bilemeyiz fakat halk tarafından çok da gerçekçi bulunmuyor. Ankete katılanların yüzde 86´lık bölümü bunu saçma olarak değerlendirirken, yüzde 14´lük kesim ise gerçekçi bulduğunu ifade ediyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türkiye deprem gerçeğine kadar hazır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BANDIRMADA YILIN DÜĞÜNÜ
BANDIRMADA YILIN DÜĞÜNÜ
Bandırmalı sevilen zabıta memur´larından göker DURU ve yine Guler yüzüyle tüm dostları arasında sevilen Gamze SAKAOĞLU´ nün bugün saat 16.00 da kıyılan nikahında başta Bandırma Belediye Başkanı Tolga TOSUN olmak üzere tüm yönetim oradaydı.
ASIRLIK ÜÇ ZEYTİN AĞACI ŞİŞLİ´DE
ASIRLIK ÜÇ ZEYTİN AĞACI ŞİŞLİ´DE
Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, 11 Kasım ´Milli Ağaçlandırma Günü´ nedeniyle örnek bir girişime daha imza atarak Abdi İpekçi Caddesi´ne asırlık bir zeytin ağacı dikti.
Temizlik ve Zabıta Müdürlüğümüz iki neferini kaybetti
Temizlik ve Zabıta Müdürlüğümüz iki neferini kaybetti
Eyüpsultan için canla başla çalışan Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün isimsiz kahramanlarından Musa Kazan ve Zabıta Müdürlüğümüzün ağabeyi komiser Aydın Şen, Covid-19 nedeniyle Hakk´ın rahmetine kavuştu.
BAYRAMPAŞA MİKRO SİSLEME ARACIYLA DEZENFEKTE EDİLİYOR
BAYRAMPAŞA MİKRO SİSLEME ARACIYLA DEZENFEKTE EDİLİYOR
Küresel bir sorun haline gelen korona virüs ile mücadele çalışmalarını aralıksız sürdüren Bayrampaşa Belediyesi, ilçedeki cadde ve sokakları mikro sisleme özellikli araçlarla dezenfekte ederek vatandaşlara sağlıklı yaşam alanları sunuyor.
DSP Bakırköy ilçe kongresinde Benek Başaran ilçe başkanı seçildi
DSP Bakırköy ilçe kongresinde Benek Başaran ilçe başkanı seçildi
DSP bakırköy ilçe başkanlığı kongresi yapıldı ilçe başkanlığına yıllarını DSP ye adamış yıllarını DSP vermiş Benek Başaran ilçe başkanı olarak seçildi.
Emeklilere Müjde Tarihin En Yüksek Zammı Geliyor
Emeklilere Müjde Tarihin En Yüksek Zammı Geliyor
SGK, SSK ve Bağkur emeklileri tarihin en yüksek zammını alacak ve en düşük maaş 2.946 Tl olacak. Memur ve emekliler uzun zamandır bu haberi bekliyordu, sonunda %3´lük Ocak zammı geldi. İşte detaylar.
Acı Kaybımız
Acı Kaybımız
Temizlik İşleri Müdürlüğümüz Bir Neferini Kaybetti
Meteoroloji ile AFAD´dan sel ve hortum uyarısı! Bu gece başlıyor.
Meteoroloji ile AFAD´dan sel ve hortum uyarısı! Bu gece başlıyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Muğla´nın kıyı kesimleri ile Antalya´nın batı kıyılarında kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgarların beklendiğini duyurdu. AFAD, Muğla ve Antalya çevresi için ani sel, su baskını, yıldırım ve hortum uyarısı yaptı. FacebookTwitterWhatsAppLinkedInEmailTumblrPinterestYahoo MailBlogger
AVM´lerde yeni yasak dönemi başlıyor!
AVM´lerde yeni yasak dönemi başlıyor!
Koronavirüs Bilim Kurulu´nun aldığı tavsiye kararları üzerine, geçtiğimiz gün CUmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülke genelinde uygulanmak üzere, alınan bir dizi tedbiri açıklamıştı. İşte hafta sonu başlayacak olan AVM kısıtlamaları.
Çevre ve Sıfır Atık Çalışmalarımızı Ödüllerle Taçlandırıyoruz
Çevre ve Sıfır Atık Çalışmalarımızı Ödüllerle Taçlandırıyoruz
Gaziosmanpaşa Belediyesi, Sıfır Atık Projesi´ne ve geri dönüşüme katkı sağlayan nesiller yetiştirdiği "Çevre Elçileri Projesi" ile 2020 Altın Karınca Ödülü´ne layık görüldü.
Bakan şekerpancarı taban fiyatını savunamadı
Bakan şekerpancarı taban fiyatını savunamadı
Gürer: “Pancar taban fiyatını belirlerken ‘Şeker Kanunu´ hiçe saymışlar”
381 PROJE ARASINDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ
381 PROJE ARASINDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ
Toplamda 381 proje başvurusunun değerlendirmeye alındığı yarışmada, Başkan Deniz Köken´in “Bağımsızlık Köyünde Değişim Seninle Mümkün” projesi, 51 başvurunun olduğu “Sosyal Hizmetler” kategorisinde ödüle layık görüldü.
Eyüpsultan´da Ağaç Budama Çalışmaları Devam Ediyor
Eyüpsultan´da Ağaç Budama Çalışmaları Devam Ediyor
.Eyüpsultan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından her yıl ilçe genelinde düzenli olarak yürütülen mevsimlik bakım ve budama çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.
Ömer Fethi Gürer: “60 bin  öğretmen atanmalıdır”
Ömer Fethi Gürer: “60 bin öğretmen atanmalıdır”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 100 bin öğretmen açığının bulunduğu ülkemizde, 24 Kasım Öğretmenler Günü´nde en az 60 bin öğretmen atamasının yapılması gerektiğini söyledi.
İyi Parti İstanbul il başkanı Kavuncudan istifasını istedi
İyi Parti İstanbul il başkanı Kavuncudan istifasını istedi
İstanbul geneli iyi partililer il binasının önünde toplanarak Bura Kavunvunun istifasını istediler işte basın bildirisi
İyi Parti İstanbul il başkanı Kavuncudan istifasını istedi
İyi Parti İstanbul il başkanı Kavuncudan istifasını istedi
İstanbul geneli iyi partililer il binasının önünde toplanarak Bura Kavunvunun istifasını istediler işte basın bildirisi
 Rüya isim´li Yepyeni Sinama filmi
Rüya isim´li Yepyeni Sinama filmi
Rüya sinema filmi Yapımcı Orçun Dökmen senaristi :İbrahim Yılmaz Yönetmen :Mustafa Çınar
81 ilde yasaklandı
81 ilde yasaklandı
İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri”konulu ek genelge gönderdi. Buna göre, yarından itibaren tüm illerde vatandaşların özellikle yoğun olarak bulunduğu valilik ve kaymakamlıklarca duyurulan cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda, sigara içmek yasaklanacak. Valilerce salgının seyri takip edilerek, 65 yaş ve üzerindekilerin 10.00­-16.00 saatleri dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilecek.
Gaziosmanpaşa Geleceğe Nefes Oldu
Gaziosmanpaşa Geleceğe Nefes Oldu
Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Milli Ağaçlandırma Günü´nde öğrencilerle bir araya gelerek fidan dikti. Gaziosmanpaşa Meydanı´nda ise vatandaşlara 2 bin adet fidan dağıtıldı.
ÇEVRECİ BAŞKAN´DAN ÖRNEK DAVRANIŞ
ÇEVRECİ BAŞKAN´DAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında ağaç dikti. Kampanya çerçevesinde Bayrampaşa´ya toplam 2 bin ağaç dikeceklerini belirten Başkan Aydıner, “İhtiyacımız olan oksijenin yarısını ormanlar, ağaçlar üretiyor. Geleceğe nefes olmak adına Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan tarafından ilan edilen ağaçlandırma gününde fidanlarımızı toprakla buluşturduk. Her şey daha yeşil ve daha yaşanabilir bir Bayrampaşa için” dedi.
65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı
65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı
65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlaması Türkiye´nin koronavirüs gündeminde yer almaya devam ederken valiliklerden peş peşe açıklama geldi. Bazı illerde artan vaka sayısının ardından 65 yaş üstü vatandaş için önlemler alındı. Ankara Valiliği korona virüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirdi. 65 yaş üstü vatandaşların 10.00-16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekleri kaydedildi. İstanbul Valiliği´nden gelen açıklamada da 65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlaması kararı alındı.. Diğer yandan Bursa, Eskişehir, Gaziantep gibi bazı illerde de bu yaş grubu için sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Peki, hangi illerde 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı var
Doğada Eğitimler Başlıyor
Doğada Eğitimler Başlıyor
Eyüpsultan Belediyesinin öğrencilere eğitim destekleri devam ediyor.
ATATÜRK, BAYRAMPAŞA´DA TÖRENLE ANILDI
ATATÜRK, BAYRAMPAŞA´DA TÖRENLE ANILDI
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82. yıl dönümünde, tüm Türkiye´de olduğu gibi, Bayrampaşa´da da düzenlenen törenle anıldı.
Minnet ve Özlemle Yadediyoruz.
Minnet ve Özlemle Yadediyoruz.
Tüm yurtta olduğu Gibi ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Edebiyete irtihalinin 82. yılında Chp Eyüpsultan ilçe Başkanlığı Feshane Karşısında insan zinciri oluşturarak yadettiler
DOLAR
7.7593
EURO
9.2197
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul
GÜNDEM
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
aa

aa
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55