Filiz GÖKCE


Kentsel Dönüşümde Bilmeniz gereken hususlar...

Tüm ilçelerimizde kentsel ve yerinde dönüşümler devam etmektedir. Eyupsultan Belediyemiz de yaptığımız çalışmalar özerinde gazetemizde bu konuya değinmek istedim.


Eyüpsultan Ilcemizdeki Düğmeciler mahallesinde gerçekleştirilecek olan yerinde dönüsüm  yurttaşlarımızın yaşam kalitesine   katkı sağlayacaktir.Depreme dayanikli, teknik koşullara uygun yalıtımı yapılmış, sosyal donatılı  meskenlere kavuşmuş olacaklar.Yerinde Dönüşüm  projelerinde  halkımızın dikkat etmesi gereken hususları  maddeler halinde  özetledim.1) Riskli yapının yıkılması ve yeniden yapılması sürecinde kat maliklerinin 2/3 çoğunluğun kararı yeterlidir.
2) Riskli yapı tespiti kat maliklerinden herhangi  birinin  lisanslı kuruluşlara başvurmasıyla başlar.《Riskli Yapı Raporunun》 alınmasıyla  birlikte giyimim sürecinde  geriye dönüşüm mevzuat bakımından  mümkün olmadığı bilinmelidir.
3)Anlaşma ile tahliye edilen yapıların kat  maliklerine  18 ay boyunca kira yardımı yapılmaktadır.4) Kat Malikleri  konut başına  en fazla 100.000tl kredi alabilir. 5) Kat Malikleri; yüklenici ( müteahhit ) ile anlasma yapmadan önce bir  başkan ve yeterli sayıda yardimcidan oluşan bir komisyon kurmalıdır. Böylelikle teknik ve yasal süreç görevlendirilmiş kişilerce sürekli takip edilmiş olur.
6) Yüklenici ile  mutkaka AVUKAT TARAFINDAN  hazırlanan bir sözleşme noter huzurunda imzalamalıdır.  Yüklenicinin  referanslari, belediyedeki sicili, banka sicil kayıtları iyi araştırmalıdır. 7) Yapı Denetimin  Firmasının çalışmaları takip edilmelidir. Bağımsız bir laboratuvar firması ile anlasma yapılarak özellikle temelden, perde betonlardan , belli  katlardan  numune aldirilarak  beton kalitesini sürekli denetim altında bulundurulmalıdır. 8) Yapı temellerinin izalasyonu bina acısından hayatı önem taşımaktadır. 《 BOHCALAMA》 ve 《 Temel drenaji》 mutlaka yaptırılmalıdır. 9)  Fore kazık, püskürtme beton ,istinat  duvarı vb.  genel yapı kalitesini artıran uygulamalardır. 10) Kat Malikleri   kullandıkları kredinin  1/10 ile  suyunu aritan, elektriğini üreten 《YESIL BINA 》 uygulamalarını hayata geçirerek  ileriye dönük bütçelerine  büyük bir katkı sağlayabilirler. 11) Asansör yönetmeliği ve yeni otopark yönetmeliği  tam olarak uygulanması için yeterli bütçe mutlaka ayrılmalıdır. 12) Binaların 《 Enerji Kimlik Kartı 》 alınmalıdır. 13) Çatı izolasyonu; hem bina, hemde dubleks dairelerde oturan maliklerin  sağlığı açısından önem arzettiği unutulmamalıdır. 14) Yeşil alanlarda, damla sulama  ve gunes enerjili aydınlatma  genel giderlerin azalmasında faydalı olacaktır. 

Yazimin siz degerli  okurlarımıza  faydalı olmasıni umut eder,  güvenli yapılarda sağlıklı günler dilerim.

Filiz GÖKÇE
Insaat Mühendisi
 Eyüpsultan CHP  Meclis Üyesi