Demokrasi mi ? konjektör demokrasi mi ?
türkiye´de şuan halka baskı ve zorunluluk içinde olan bir demokrasi ve seçim kanunu var.
Tarih: 1.10.2020 13:34:41
ENGİN GEZMİŞ

bir bölge milletvekili adaylarını belirleyemiyor,belediye başkanını belirleyemiyor daha da aşağı iniyorum belediye meclis üyesini belirlemeden yoksun demokrasi var bunun adına tam bağımsız demokrasi diyen varsa gelsin buyursun anlatsın bana
hafızamızı bir yoklayalım belediye seçimleri oluyor aday adayları çıkıyor ankara´ya gidiyor listeler son 15 dakikada zarfın içinde bırakın parti üyelerini aday adaylarının bile haberi olmadan telefonlarla talimatlarla adaylık süreci yaşanıyor. ysk ya bildiriliyor. kusura bakmayın kendime de söylüyorum. bu seçim şekli ile olan belediye başkanından bir şey beklemeyin eleştirmeye bile gerek yok bu konjektör belediyecilikte hizmet kişisel başarı degil partinin ilçe başkanından direktiflerle verilecek hizmetler dışında bir şeyler beklemeyin. o yüzden belediye seçimlerinde belediye başkanın vaatleri konjektöre göre talimat bizim beklentimize görede düzmece yalandan öte bir şeyler degildir.
gazi meclisimize bakalım grup kararına uymayan partilerden ayrılıyor ya da partisinden ihraç ediliyor. biz milletvekili secerken beni temsil edecek ülkesine hizmet edecek zekası ile başarılar sağlaması için meclise gönderiyoruz şu anda ise demagoji yapmıyorum şeffaf hayatın gerçeği empati kurarak okumaya devam etmenizi bekliyorum.
halk iradesine etik olmayan türkiye cumhuriyetine büyük bir görgüsüzlükle sanki nobel ödülü gibi bir organisyasyonla zarfın içinde 2 tane başbakan seçtik ne oldu türkiyenin yükselişine başarısına zincirlerle cezalandırdık ahmet davutoglu zamanında komşularda iç huzur kalmadı dış siyasette ve iç siyasette skandallar yaşadık 2. zarfın nobel ödülü sayın binalı yıldırımda hep sorunlar yaşadık nihayetinde 15 temmuzu yaşadık başbakanlık kalktı yerel secimde halk bunu benimsemedigi için belediye başkanı bile seçmedi.kayıtsız şartsız hakimiyet milletindir ifadesi simgeden öte gitmedi bu tarz satranç oyunlarının büyük onurlu türkiyede yeri olmamalıdır.
bir milletvekilinin şu konjektörde milletvekili kalması için
1-genel başkanına sadık kalması ve talimatların dışında nefes almaması gerekiyor.
2-genel başkanına yaranması ve koltuğunu sağlama alması gerekiyor
3-parti içi demokrasi savaşında bulunmaması gerekiyor
4-grup kararı ve talimatları dışında nefes almaması gerekiyor.
5-empati yoksunluğu içinde boynunu bükmesi gerekiyor.
6-t.b.m.m oylamasında kendi ve milletin iradesine dayanarım sağ duyulu degil ben şuna benzetiyorum noterlere gidiyoruz araç alıyoruz sadece noter imza atıyor ya bu konjektörde milletveli noter memurlugu yapmaktan öte bir görev yapmamaktadır
yukardaki konjektör de demokrasi nasıl denir bilinmez ya da başarılı hizmetler beklenir mi bilinmez ama havaların ısınması soğuması gibi ekonomi bir oraya bir buraya oynar.
büyük türkiye için gercek demokrasiyi izlemek yöntemlerine ders çıkartıp çalışmak gerektiginin zamanı gelmiştir. türkiyeye uygun başkanlık seçim şekli ile hayata dönmelidir.
ibn-i haldun´a göre bir toplumun çöküş alametleri:
1. dayanışmanın yok olması
2. üretimin zayıflaması
3. tüketim çılgınlığı
4. vergilerin artması
5. liyakatin dikkate alınmaması
6. adaletsizliğin yaygınlaşması
7. umutların kırılması
8. göçün hızlanması
9. iblisane bir gurur ve kibir
10. gösteriş, riyakârlık ve yalakalık
ve en kötüsü de her şey normalmiş gibi, bütün bunları görmezden gelen ve kabullenen bir topluluğun olması.
türkiye cumhuriyeti başkanı
türkiye başkanı ve kadrosu bağımsız olmalıdır.parti üyeligi olmamalıdır.
aşagıda liste ile isimleriyle beraber seçime girmelidir.
bu seçim 9 yılda 1 kez yapılarak, 3 yılda bir seçilmiş başkan ve bakanlıklar halktan halk oylaması yapılarak, güvenoyu yapılarak, halk tarafından denetlenerek, güçlü olarak devam ederek hizmetlerini yapacaklar. bazı olaylarda bu 3 yılda seçimle halk oylaması yapılmalıdır. sınır ötesi operasyon, ohal durumu, idam konusu, pkk suçundan ve yataklık yapanların seçilme hakları gibi, yabancı vatandaşların ülkemizde yaşaması gibi güncel konular da bu oylamaya sunulmalıdır. başkan bu oylamada güvenoyu alamazsa, 6 ay içinde seçim yapılmalı, başkan ve bakanlıklar güvenoyu alamadıkları için ilk seçimde 1 dönem seçilme hakkı olmamalıdır.
1. meclis başkanı (başkan vekili)
2. dışişleri bakanı (gümrük ticaret bakanı)
3. milli savunma bakanı
4. başbakan yardımcısı (başbakan vekili ve kültür ve turizm bakanı)
türkiye bölgesel başkanları
neden 7 bölge varken 5 bölgeye ayrıldı diye düşünürsek, bunu şöyle açıklayabiliriz: sadece nüfusa göre değil yörenin kültürel, ekonomik ve gelişmişliğine göre ve de doğu ve güneydoğudaki terörü bitirmek amacıyla.
bölge başkanlarının o bölgedeki belediye başkanlarını denetleme ve ihtiyaçlarını meclise taşıma görevi olacaktır, belediyeler denetlenir, bunu da devlet yapmalıdır.
1. bölge başkanı (doğu anadolu bölgesi-iç anadolu bölgesi)
2. bölge başkanı (güneydoğu anadolu-marmara bölgesi)
3. bölge başkanı (karadeniz bölgesi)
4. bölge başkanı (akdeniz bölgesi)
meclise 5 tane meclis başkan vekili yeter. o da bölge başkanlarının görevi olacak. türk halkı, meclis başkan vekilini de düşünmüş olacaktır. her önüne gelen, dağdan gelen meclis başkan vekili olamayacak, bu utandırıcı durum ortadan kalkacaktır.
başbakan (türkiye başkan vekili) siyasi partinin genel başkanı
1. başbakan yardımcısı (meclis başkan vekili ve çalışma bakanı)
2. başbakan yardımcı (bilim sanayi bakanı-hazine ve maliye bakanı)
3. başbakan yardımcı (adalet bakanı)
4. içişleri bakanı (aile sosyal politikalar bakanı - milli eğitim bakanı - ulaştırma denizcilik bakanı)
5. ekonomi bakanı (kalkınma bakanı - çevre şehircilik bakanı)
6. enerji ve tabii kaynaklar bakanı (orman su işleri bakanı)
7. gençlik spor bakanı
8. sağlık bakanı (gıda, tarım, hayvancılık bakanı)
burada, en çok oyu alan başbakan, direkt seçimi kazanmış başbakan olmuş olacaktır. bu seçimde başbakan adayı olan kişi kazanamamışsa, 1 seçim süresi boyunca başbakan adayı veya milletvekili adayı olamayacak, aynısı bakanlar için de geçerli olacaktır ve de seçimi kazanamamış siyasi partinin genel başkanlıkları düşecektir ve partisinde genel başkan adayı olamayacaktır.
3. partilerin seçimi
600 milletvekili, eşit ölçülerle 250 milletvekilliğine düşecek. milletvekilliği partilerde şöyle olacak: her bölgede 50 milletvekilliği olacak, bölgelerde seçime göre vekillik çıkacak.
türkiye, koalisyonu olmayan hükümeti ve başkanını seçmiş olacaktır.
seçim barajında bölgesel baraj uygulanacak; %5 olacak. bölgeye göre milletvekilleri için başkan ve başbakan seçimi, bakanlar kurulu seçimi yapılacak, en yüksek oy alan zaten hükümeti sorunsuz kurmuş olacak. meclisten onay alması, cumhurbaşkanından onay alması diye bir ortam olmayacak. en büyük onay olan “hâkimiyet, kayıtsız şartsız milletindir.” ilkesi hayata geçecektir.
iki seçim art arda meclise giremeyen parti direkt yasalarca kapanacak ve yönetimde olan yöneticile

ri 2 seçim hiçbir partiye üye olamayacak, seçime de giremeyecek, seçilme hakkı kaldırılacak.
4. milletvekilliği seçimi
her bölgeden 50 milletvekilliği için oy alması ve partilerin %5 oy almasına göre sayı düşecektir. başbakan ve bakanlar hariç 250 milletvekili olacak.

erken genel seçim şartları
1. başkanın istifa etmesi
2. başbakanın istifa etmesi
3. başkan listesinde yüzde on beş değişiklik yaparsa
4. başbakan listesinde yüzde on beş değişiklik yaparsa
5. 15 milletvekilinin istifa etmesi (partisinden istifa edenin milletvekilliği düşecektir)
6. partilerin ittifak saçmalığına son verilmiş olunacaktır.
bu durumların her birinde erken genel seçim yapılır.
görevinden istifa eden ve seçimden sonra partisinden istifa eden, başbakan da dâhil, bakan, milletvekilleri 2 dönem seçilme hakkını da kaybetmiş olur.
belediye başkanları seçimi
genel seçimden 1 yıl sonra yapılır.
diğer önemli olan belediye başkanları, belediye meclis üyeliği ve muhtarlıklar kaldırarak (mahalle köy sayısının) 4´te 1´i kadar meclis üyeliği sayısı artırarak yapılacak. bu seçimde belediye başkan yardımcılarının, meclis başkanlarının isimleri belli olarak, halk bu isimleri görerek seçim yapacaktır.
muhtarlıkların görevlerini dernekler yapacaktır. hem belediyeye katkıda bulunmuş olacaklar hem de tüm türkiye yaşayanları birbirlerinin kültürlerini görmüş olacaktır. bu seçim, direkt halkla beraber görev yürüttükleri için 9 yılda bir olmalı, 3 yılda bir de halkın isteği üzerine değiştirilebilmeli. nasıl olacak? halk belediye başkanını 9 yıllığına seçti. 3 yılda bir sadece liste halkın onayı için güvenoyuna sunulacak. bu güvenoyunu alamadığı vakit 6 ay içinde yeniden sadece o bölgede, o ilçede seçim olacaktır. halkın oyunun salt çoğunluğunu alması yeterli olacaktır. bununla beraber, seçimi kazandıktan sonra, bir yıl içinde görevinde soğuma olmayacaktır. diğer bir ayrıntı olarak millet memleketten büyük şehirlere göç etti. ancak zaman zaman ya da hasat zamanı toprağına geliyor. yani seçmen kimlikteki memleketinden uzak bir yerde yaşıyorsa hem ikamet ettiği yerde hem de kimlikteki memleketinde oy kullanabilmesi yetkisi verilmelidir. böylelikle de doğu ve güneydoğuda terör gruplarının seçimi kazanması engellenmiş olacaktır
partiler devlet hazinesinden seçim ödemesi almayacak, kaldırılacak. seçim zamanı sokaklarda seçim afişi, seçim bayrakları kesinlikle olmayacak. belediye seçimi için her ilçede, genel seçim için de her ilde partiler, adaylar sadece seçim bürosu kuracak. seçim bürosunun içinde bayrak, afiş olacak ancak dışarıda arabalarla sesli seçim gezisi yapılmayacak. her ilçede, nüfusa uygun ölçüde her adayın (bağımsız aday da dâhil) yararlanabileceği, merkezden uzak gençlik kürsüsünden vali takibinde, kaymakam izinli partilerin geçen seçimdeki oy çokluğuna göre, belirli vakitlerde (hafta içi olmayacak şekilde) düzenleme yapılacak. gençlik meydanı ve gençlik kürsüsü, ilçelerde en az 4000 kişinin oturabileceği ilçe nüfusuna göre 10.000 kapasiteli çevre duvarlarında görüntülü pankart yerleri, ses düzeni uygun ve kaymakamlık izin zamanında hangi parti 

olursa olsun (bağımsız aday da dâhil) ücretsiz servis yapılacak şekilde, otobüs parkı olacak şekilde bir meydan yapılarak, mahalle aralarında, iş yerleri içinde sesli, gürültülü seçim çalışması iptal edilerek hem çevre kirliliğine hem hazinedeki bütçe masrafı minimuma inecek hem de kargaşa ve kavgalar ortadan kalkacaktır. adaylar, kaymakamlık izniyle, konuşma yapmak için randevu alacak. yerel televizyonlar isterse canlı yayın yapabilecek. geçen seçimdeki adayların oy çokluğuna göre yerel televizyonda canlı yayın konuşması yapma izni olacak, bu banttan da yapılabilir.
genel seçimde
yenikapı gibi yerler ayarlanacak, seçime 2 ay kala, valilik tarafından genel başkan ve başkanlarla (cumhurbaşkanı) irtibatlı olarak eşit süre verilecek. ayrı parti aynı gün aynı yerde miting yapamayacak; eşit süre olacak. seçime 15 gün kala meydanlarda seçim konuşmaları kaldırılacak. buralara servis, o ilin büyükşehir veya il belediye başkanı ücretsiz olarak talebe göre araç vermesi sağlanacak. devletin televizyon kanallarında her parti için tek başına eşit saatte konuşmasına ve adaylarının tanıtımına izin verilecek; ücretsiz ve zorunlu olacak.
başkan ve başbakan adaylarının son bir hafta kala, hafta içi günler belirlenerek, devlet televizyon kanallarında ortak olarak canlı (son) konuşma yapması sağlanacak. böylece seçim propagandası bitmiş olacak.
seçim zamanı belirli bakanların sivil olması ortadan kalkacak. seçime aynı kadro ile girilmesi sağlanacak. bütçe masrafına girilmeyecek.
yolsuzluk, terör olayları, hainlik ve cinayet işleyen milletvekili ve bakanların yargılanması için, seçilmiş heyet izni ile izin verilmesi sağlanacak. bu heyet de genel seçimde %10 oy almış partilerin genel başkanları, tbmm başkanı, tbmm başkan vekilleri, adalet bakanlığı, partilerin grup başkan vekilleri ile heyet başkanı, başbakan olarak yargı yolu açılmasına müsaade edilmesi sağlanarak adalet bakanlığına yargı yapma izni verilecek.
seçilme hakkı
sistemdeki şartlara ek olarak kesin bir dille yasalaştırarak:
1. askerlik görevlerini yapmak
bedelli askerlik yapanlar bu kategoriye girmemeli ve hiçbir siyasi parti üyeliğine de yasa ile izin verilmemelidir. muaf olanlardan sadece engelli olanlara seçilme hakkı verilmelidir. onlarda da zorunlu olan “askerlik hizmeti yapmış” şartı aranmalıdır.
2. siyasi partiden aday olacaklara, 3 yıl önce partiye üye olma ve kamuda görev yapmama şartı aranacaktır. 58 yaş sınırı konulmalıdır.
3. pkk´dan ve yüz kızartıcı suçtan bir gün bile ceza alanlara seçilme hakkı verilmemelidir.
4. ilk-orta-lise ve üniversiteyi (mezun ise) türkiye´de tamamlamış şartı aranacaktır. ancak 2. bir üniversite yurt dışından olabilir.
5. ana dili türkçe olma şartı aranacaktır.
6. seçilme hakkı olan kişiler için mesleki yeterlilik kursu ve eğitimi alma şartı olacaktır. bu da meb onaylı olacaktır.
7. siyasi yeterlilik belgesi alanlar, seçilme hakkını istedikleri siyasi yerde ücretli staja bağlı olarak yapacaktır. milli eğitim bakanlığı´na aday olmak isteyen kişilere, milli eğitim bakanlığı´nda “danışman-bakan yardımcılığı” gibi görevler verilecek.
siyasi partiler milletvekili,belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri isim belirlemede kreterleri secim bölgesinde ön secimde aldıgı oya göre liste yapma zorunlulugu esas alınmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Demokrasi, konjektör, demokrasi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
JET İŞLER BÖYLE OLUR (24 Ekim 2020 - Cumartesi)
Sayfa:
DOLAR
7.9379
EURO
9.3941
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İstanbul
GÜNDEM
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
aa

aa
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:53 07:35 12:39 15:08 17:26 18:55