Kıymet TAYLAN


KORONA VİRÜS SADECE KÜÇÜK ESNAFTAN MI YAYILIYOR

Pandeminin Türkiye’de görülmeye başlandığı dönemde n bu güne kadar esnafların bir çoğu kepenk kapattı veya ayakta durmak için küçülmeye gitti.


sokağa çıkma yasaklarıyla, da büyük sıkıntılar yaşayan esnaf için ek paketler açıklanıyor ama ne yazık ki yeterli olmuyor. bir çok kişi bankalardan aldığı pandemi kredisini ödemeyemecek durumda, çünkü ödeme dönemi gelmesine rağmen ne yazık ki işler iyileşmek yerine kötüye gitti. ek paketler açıklanması halinde bile bu esnafları tatmin etmediği gibi, kepenklerin kapanmasını engelleyemedi. ,

Evden çalışma yoluna giden Ülkemizde her işi evden görülmeyecek sektörler bitti. bunun yanında bazı vergi ödemelerinde SGK ödemelerinde, de fırsat denilecek kadar, güzel olmasına rağmen ne yazık ki kredisini ödemekte zorluk çeken esnaf bu fırsatı da hiç bir şekilde, yararlanamayacak gibi görünüyor.

Bir çok iş yeri sahibi esnaf kendi işini bırakarak günlük başka işler peşinde koşmaya başladı.

 “ÇOK ACİL 2 YIL ÖDEMESİZ FAİZSİZ KREDİ OLMASI GEREKLİ

Tüm sıkıntıların aşılabilmesi ve esnafın ayakta kalabilmesi için acil desteğe ihtiyacı olan esnafı düze çıkaracak, olan tek çözüm 2 yıllık geri ödemesiz kredi….

 “Öncelikle bu insanların bu zor zamanında bu zorunlu giderlerini yapabilmek adına çok acilen faizsiz ve en az 2 yıl ödemesiz krediye ihtiyaç var!!!

İkincisi, esnafımız hiçbir şekilde zaten sosyal güvenlikten de yararlanmadı, herkes evinde oturdu, bekledi; en azından şu süreç içerisinde sosyal güvenlik yüklerimizin en azından fonlardan karşılanması veya istenmemesi de en büyük Devlet Destesği Olacaktı….

Bağ-Kur primi dediğimiz 4/B sigortalılarımızın ödemek zorunda olduğu aylık prim zaten bin 200 TL civarında. Esnaf evinde bir tencere kaynatacak parayı bulamazken, insanlar geçimini sağlayamazken bu yüklerin esnaftan istenmesi birçok esnafın kepengini bir daha açmamasına sebep olacak.

Bu bakımdan şu an bile fiilen kapalı olan esnafımıza doğrudan destek vermiş olursunuz…!!!!

Devletimiz zor günler için var. Biz, Türkiye Olarak 7 düvelde kimlere ne yardımlar yapmadık. Ama şimdi kendi esnafımız sıkıntıda. ve bir an önce önlem alınmazsa ne yazık ki sonuçları çok daha vahim olacaktır….!!!

 Kapalı olan esnafımıza ve gelir kaybına uğrayan esnafımıza kademeli de olsa kısmen doğrudan gelir desteği sağlamamız gerekiyor. Yoksa bu insanlar gerçekten bir daha ayağa kalkamayacak. Esnafın büyük sermayesi yok. Esnaf, halk deyimiyle ‘elinden emekli’ dediğimiz, çalışırsa ve iş yerinde bir işle uğraşırsa geçimini sağlayabiliyor.

Onun dışında başka bir yerden gelirleri olmadığı için ayakta durmaları çok zor. esnafımız fiilen kapalı ve bunların kiraları geldi, geçti, diğer ödemeleri var, senetleri, çekleri var. İnsanlar geçen seneden yaza hazırlık yaptı, ödeme yükümlülüğünün içine girdi, hepsi ellerinde kaldı. Dolayısıyla bizim esnafımız doğrudan desteği hak ediyor.

 Bu bakımdan en azından faizsiz kredi, kapalı olan esnafa doğrudan destek, Bağ-Kur vergi primlerinin ödemelerini kapalı olduğumuz sürece en azından Hazine tarafından karşılanması en büyük taleplerimizin başında geliyor. Aksi takdirde küçük esnaf ayağa kalkamayacak. Bu taleplerimiz esnafımızı en azından bir nebze de olsa bu yükümlülüklerini yerine getirir, ayağa kalkmaya çalışır.”